bosch_1600a02ng1
bosch_1600a02ng1
bosch_1600a02ng1
bosch_1600a02ng1
BOSCH 1600A02NG1 VDE pliers set 4-piece
89.80 tax incl.
On order: delivered from 29/05/2026
set
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 29/05/2026
  • Delivery by DHL
Scope of delivery
  • VDE diagonal side cutter 160 mm (1 600 A02 ND9)
  • VDE combination pliers 180 mm (1 600 A02 NE1)
  • VDE straight tip pliers 200 mm (1 600 A02 NE3)
  • VDE universal wire stripper 160 mm (1 600 A02 NE7)
Product description
  • Insulated, simple, practical - Bosch Professional VDE pliers set - 4-piece
  • Practical for handling; good grip, cutting and stripping
  • Durable and robust pliers head made of chrome vanadium steel
Key features
  • VDE and GS
  • Machine tested to 1000 volts
  • Machine certified according to DIN EN/IEC 60900
  • Helps prevent electric shock to the user
Applications
  • The 4-piece set includes VDE combination pliers (180 mm), VDE diagonal side cutter (160 mm), VDE pointed pliers (200 mm) and VDE wire stripper (160 mm)